Jak odpoczywać? Porady na skuteczną przerwę podczas pracy przy komputerze

Czas pandemii niejako wymusił na pracownikach biurowych przejście w nieco inny tryb. Popularna „zdalka”, czyli praca zdalna sprawiła, że biurem stał się salon czy drugi pokój w mieszkaniu. Jedno natomiast pozostało niezmienne – wciąż spędzamy wiele godzin przed komputerem, wykonując kolejne szkice, projekty i zadania. Jak więc skutecznie odpoczywać podczas pracy przy biurku? Oto kilka propozycji!

Po pierwsze: spacer

Nic tak nie pomaga dotlenić organizmu, jak spacer na świeżym powietrzu. Spokojne przejście np. brzegiem plaży lub parkową alejką może być nieco trudne w momencie, gdy jesteśmy w… pracy! Nie oznacza to jednak, że przez 8 godzin mamy siedzieć nieruchomo przy biurku i wpatrywać się w ekran komputera. Przez balkon w drugim pokoju widać sportowe boisko, na którym właśnie rozgrywa się mecz? A może małej cukierence na dole właśnie przyjechała świeża dostawa pachnących drożdżówek? Warto wykorzystać kilka minut przerwy do tego, by na chwilę oderwać się – i to dosłownie – od migoczącego komputera.

Zadbaj o odpowiedni posiłek

Podczas pracy umysłowej jesteśmy mocno skupieni i skoncentrowani, zużywając przy tym sporo energii. Zwróćmy więc uwagę na to, by w czasie przerwy znaleźć czas na ciepły posiłek, który pomoże nam zregenerować siły. Zrezygnujmy przy tym zrezygnować jednak z „cięższych” potraw, ponieważ te mogą wywołać uczucie znużenia.

Czas na rozciąganie

Proste ćwiczenia wykonywane nawet przy komputerze mogą sprawić, że nasze ciało otuli przyjemne, relaksujące uczucie. Nie trzeba być sportowym mistrzem, by w odpowiedni sposób rozluźnić napięcie mięśni – wystarczy już kilka ruchów! Do najłatwiejszych ćwiczeń należą m.in. popularne „żarówki”, które „wykręcamy” uniesionymi w górze rękoma. Innym sposobem na relaks przy biurku jest powolne kręcenie głową tak, by poczuć przyjemne rozciąganie w okolicy karku. Warto jednak wszystkie ruchy wykonywać „na spokojnie”, by nie wyrządzić sobie krzywdy. Jeśli mamy taką możliwość, zasięgnijmy porady np. u trenera personalnego, który wskaże nam odpowiednie ćwiczenia.

W pracy nie od pracy

Dobry pracownik podczas wykonywania obowiązków chce „dać z siebie wszystko”, lecz równie ważne są też dobre stosunki ze współpracownikami. Czas pandemii pokazał, że brak możliwości spotkania się „twarzą w twarz” z innymi wcale nie oznacza braku kontaktu w ogóle! Dzięki dobrodziejstwom techniki wciąż możemy wymieniać się spostrzeżeniami z innymi, dzięki czemu w pewnym stopniu zaspokajamy potrzebę „przebywania w stadzie”. Dobrze jest więc o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli czeka nas ważny projekt do wykonania czy trudna rozmowa. Czasem nawet kilkuminutowa rozmowa o wszystkim, byle nie o pracy, pozwoli nam na chwilę umysłowej regeneracji.

To oczywiście jedynie kilka z wielu pomysłów na to, jak odpoczywać podczas pracy przy komputerze. A jaki jest Wasz sposób?