Czy Programista Ma w Czym Wybierać na Drodze Kariery?

Przyszedł czas na analizę życia i podejmowanie ważnych decyzji. Wiesz już, że jesteś dobrym programistą. Masz teraz czas na wybór specjalizacji oraz ścieżki kariery. Jak dobrać do swoich predyspozycji odpowiednie miejsce pracy, czyli co wybrać jako programista: nauczycielstwo, liderowanie, zarządzanie, projektowanie kodów czy może coś jeszcze innego? Poznaj siebie, a zobaczysz co powinieneś wybrać. Oto kilka porad jak wybrać odpowiednią ścieżkę kariery będąc programistą.
Pewnie wielu z was zastanawia się czy ma jakiś wybór ścieżki kariery w programowaniu. Wiecie, że jest sporo języków, w Polsce nie każdy jest jeszcze dobrze wykorzystany ale za to kilka z nich świeci triumfy również u nas.


Każdy programista prędzej czy później zada sobie pytanie: jak rozwinąć swoją karierę? Pozornie nie ma dużo do wyboru ale jak zagłębić się w problem, to trudno jest wybrać coś dla siebie. Wszystko wydaje się wtedy ważne i przyszłościowe. Dlatego najważniejsze to wybrać sercem, głos który ci powie, że to właśnie polubisz. Praca, którą lubisz da ci satysfakcję i przyjemność. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem ścieżki kariery.
Programiści najczęściej wybierają zarządzanie projektami i zespołami. Jednak nie jest to jedyna dostępna opcja, a przesyt na tej ścieżce kariery programisty nie jest dobrym znakiem na przyszłość. Kierunek, w którym będziesz się rozwijać powinien przede wszystkim być dopasowany do ciebie, tego co lubisz, w czym dobrze się czujesz, co najszybciej zapamiętujesz.
Możesz na przykład wybrać ścieżkę edukacji, czyli kształcić przyszłego siebie, a nawet setki przyszłych programistów.


Programista może się tez skupić tylko na programowaniu ale za to wybrać opcję bardziej trudnych projektów do zakodowania. Pomyśl kim chciałbyś być za kilka lat. W jakim miejsce czułbyś się dobrze. Może wolisz kontakt z ludźmi, nauczanie innych, a nie pisanie ciągle bardziej ambitnych kodów? Może zamiast zarządzania ludźmi lubisz się dzielić z nimi wiedzą?
Znajomość własnych cech charakteru może Ci w tym znacznie pomóc. Tylko nie ograniczaj się do ostatnich lat, pomyśl o sobie na przestrzeni całego życia: czym się charakteryzowałeś jako dziecko, nastolatek, dorosły, a czym charakteryzujesz się teraz? Może czas połączyć wszystkie cechy w jedno.
Nauczyciel musi mieć cierpliwość, lider musi brać odpowiedzialność za innych i siebie, a programista lubić samotność i szukanie średników w 1000 stronowym kodzie. Zastanów się nad swoim wyborem.
Jak widzisz możliwość masz wiele, a nasze propozycje na pewno nie wyczerpują wszystkich dostępnych ścieżek kariery dla programistów. Zawsze możesz skorzystać z rad profesjonalnych doradców zawodowych. Jednak aby móc w pełni wykorzystać swój potencjał to właśnie ty powinieneś wiedzieć w czym czujesz się najlepiej. Nie musisz decyzji podejmować szybko i pochopnie, w końcu to ona zadecyduje o reszcie twojego życia zawodowego.


Bywają tacy programiści, którzy spełniają się w roli nauczyciela, mimo, że wcześniej ślęczeli w książkach i pisali kody od rana do nocy, jak samotni kawalerowie. Jednak przyszedł dla nich moment, ze chcieli coś zmienić w swoim życiu i wyszło im to na dobre. Człowiek to istota społeczna, która rozwija się w kontaktach międzyludzkich. A może wolisz pisać o programowaniu, tak aby coraz więcej młodych osób pokochało kodowanie? Opcji masz naprawdę wiele.

1 thought on “Czy Programista Ma w Czym Wybierać na Drodze Kariery?

  1. Mam znajomych programistów i chwalą się, że pracy nigdy dla nich nie zabraknie, jednak wszyscy są zgodni, że nie jest to odpowiedni zawód dla każdego. Trzeba lubić programowanie.

Comments are closed.